Burç YorumlarıGeçtiğimiz 2,5 yıl boyunca sınav verdiğiniz, zorlandığınız ve çabaladığınız konular bu yıl tamamen kapanırken, artık bambaşka alanlarda hedefler belirliyor olacaksınız. Artık yılın ilk günlerinden itibaren ilişkiler ve sosyal çevreniz, arkadaşlık ve dostluk ilişkileri ön planda olacak. Köklü değişimleri getiren Jüpiter & Uranüs arasındaki açı, Ocak ayında finansal gelirleriniz, kazanç ve harcama dengeniz konularında radikal bir değişimi getirecek. 30 Ocak – 22 Şubat aralığında Kova burcunda Merkür retrosu olacak. Arkadaşlar ve sosyal çevrede değişimleri getiren bu retronun etkileriyle, bazı arkadaşlarınızla mesafeleşmelere gitmeniz gerektiğini göreceksiniz. Eski dostlar, eski tanıdıklar bu retro boyunca ön planda olacak. İş arkadaşlarıyla ilişkilerinizde doğru dengeler kurmanızın daha önemli olduğu bir zaman dilimi. Jüpiter, 13 Mayıs – 28 Temmuz aralığında kısa bir süreliğinde Balık burcunda ilerleyecek. Bu tarih aralığında yurtdışı seyahatlerinizi gerçekleştirebilir, yeni seyahat planları yapabilir, daha fazla macera ve deneyim arzusunda olabilirsiniz. 29 Mayıs – 22 Haziran aralığında İkizler burcunda Merkür geriliyor. Bu dönemde ikilemler ve kafa karışıklıklarınız artabilir. 26 Mayıs tarihinde Ay Tutulması, 10 Haziran tarihinde Güneş tutulması gerçekleşecek. Bu tutulmalar ise ilişkilerinizde bağlantılı önemli imzalar, kararlar ve yol ayrımlarından bahsediyor olacak. 3 Aralık Yay burcunda Güneş Tutulması ile yılın son tutulması gerçekleşecek. Bu tutulma ile yıl içerisinde düşündüğünüz, planladığınız, çabaladığınız yenilikler artık hayata geçmiş olacak. Yeni hayatınıza adım atıyor, yeni bir çevrede bulunuyor olacaksınız.
Geleceğe dair hayaller, planlar ve hedefler her zamankinden önemli ve ön planda olacak. Geleceğinizi sorgulayacak, önünüzü görme isteğinin arttığını fark edeceksiniz. Geçmiş ilişkiler, ilişkilerdeki eski konular bu dönemde tekrar ortaya çıkabilir. Uzaklardaki kişilerden haber alabilir, karşılaşabilir veya tekrar görüşebilir. Evliliğe dair planlarınızda ise ertelenmiş kutlamalar bu tarihlerde gerçekleşebilir. Fakat bu tarihlerdeki evlilik planlarında yeniden düzenlemeler, plan ve tarih değişiklikleri olabilir. 29 Aralık 2021 tarihinde Balık burcuna geçen Jüpiter, 11 Mayıs tarihine kadar burada ilerleyecek. Bu transit boyunca hayaller, umutlar ve dilekler önem kazanacak ve yaşamdan ne istediğinize karar vermeniz gerekecek. Zira bu dönemde dilek ve isteklerinizi hayatınıza daha hızlı çekebilir, imkansız gördüğünüz durumların gerçekleşmesiyle karşılaşabilirsiniz. 10 Mayıs – 4 Haziran tarihleri aralığında Merkür İkizler burcunda retro harekette ilerliyor. Retro döneminde kısa süreli, küçük ve parça parça harcama artışlarından bahsedecek. 31 Ekim tarihinde Mars gerilemeye başlıyor ve 2023 yılı Ocak ayı içerisinde retrosunu bitiriyor olacak. Mars’ın Retro hareketiyle, finansal planlarınızın ve para yönetiminizin değişeceği bir süreç başlayacak. Proje bazlı iş yapanlar için bu dönem birden fazla iş ve projeyi gündeme getirebilir. Satış bazlı iş yapanlar için küçük yenilikler ve değişiklikler satışları ve beraberinde kazançları arttırabilir.
Venüs retrosu sürecinde finansal konularla ilgili daha iyi düzenlemeler yapmanız gerekecek. Giderlerinizi kontrol etmeli, gereksiz harcamaları düzenlemeli ve bankacılık işlemlerinizde daha sistemli ve planlı hareket etmelisiniz. Keyfi harcamalarınız bu dönemde artış gösterebilir. 29 Aralık 2021 tarihinde Balık burcuna geçen Jüpiter, 11 Mayıs tarihine kadar burada ilerleyecek. Bu transit boyunca kariyer sürecinizde hızlanan ve değişen bir süreç ortaya çıkacak. 30 Nisan tarihinde Boğa burcunda Güneş Tutulması gerçekleşiyor. Bu tarih ve civarında kadersel değişimler ve öngörülemez durumlar, plan dışı gelişmelerle karşı karşıya olacaksınız. Kalpten bir dileğiniz ve isteğiniz için yaşamdan destek görebilir, kadersel bir şekilde dileğinize ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz. 10 Mayıs – 4 Haziran tarihleri aralığında Merkür İkizler burcunda retro harekette ilerliyor. Retro döneminde hayatınızla ilgili bitiş ve başlangıç kararları almaya gidecek, mevcut yaşam düzeninizi değiştirme arzusunu daha güçlü hissedeceksiniz. Bu dönem birçoğunuz için taşınma ve yer değişikliği gündemini ortaya çıkarabilir. Gebelik süreçleri için nispeten daha dikkatli olmak gerekebilir. Mars’ın Retro hareketi sizin burcunuzda olacağı için bu süreçten en çok etkilenen burçlardan biri olacaksınız. Dış görüntünüzle ilgili değişiklikler için operasyonlar geçirebilir, sağlığınızla ilgili tedaviler almakla meşgul olabilirsiniz.
Venüs retrosu sürecinde ilişkiler alanında yaşayacağınız için dostluk, ortaklık ve partnerlik ilişkilerinizde daha akılcı davranmak, mantığınızla ilerlemek isteyebilirsiniz. Duyguları akıl süzgecinden geçirecek, güvendiğiniz ilişkiler içinde olmak isteyeceksiniz. İlişkilerinizi geleceği ve ilerisini düşünerek değerlendirebilir ve buna göre seçim yapabilirsiniz. Bu dönemde geçmiş ilişkiler gündeme gelebilir, geçmişteki partnerlerinizle haberleşme ve görüşme deneyimleri içerisinde olabilirsiniz. Taşınma konularınızda bu süreçte değişen durumlar olabilir. Jüpiter transiti boyunca dua ve dileklerinizin daha sık karşınıza geldiğini, şansınızın arttığını görebilirsiniz. Karşınıza gelen durumlarla hayata karşı umutlarınız yeşerebilir. Yurtdışı seyahatlerinden yana süreçleriniz daha hızlı ve kolay ilerleyebilir. Çok istediğiniz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Davalarla ilgili süreçler büyüyebilir, karışabilir. Birçok Yengeç burcu için evliliğe dair düşünceler, konuşmalar veya somut adımlar bu süreçte gündeme gelecektir. Özellikle Mart ayı ve civarında evlilik teklifi alabilir veya bu tarihlerde tanışacağınız insanlarla ilerleyen süreçte evliliğe gidebilirsiniz. Mars’ın Retro hareketiyle, ilişkilerde ve ortaklıklarda ani değişiklikler yaşanabilir. Kimin dost, kimin düşman olduğunu daha iyi görebileceğiniz bir süreçte olacaksınız. Güveneceğiniz insanları yeniden seçebilirsiniz. Mars retro sürecinde yeni tanıştığınız insanlara ise daha temkinli yaklaşmalı, çok hızlı güven bağı kurmamalı ve ilişkilerinizi mutlaka yavaş ilerletmelisiniz.
Venüs retrosu sürecinde iş hayatınızda ve çalışma ortamınızda düzen değişiklikleri yaşanabilir. Çalışanlarınız ve altlarınızın görev dağılımını düzenleyebilirsiniz. Çalışma ortamınızdaki kadın arkadaşlarınızla ilişkilerinizde daha profesyonel ve mesafeli olmanız, akılcı ilerlemeniz ve iş odaklı düşünmeniz gereken bir süreç olacak. Bu dönemde ayrıca sağlığınıza özen göstermeli ve düzenli beslenmeye çalışmalısınız. Yaşam rutinlerinizde değişiklikler yapmak için güzel bir zaman. Kilo vermeye ise elverişli bir dönem. Jüpiter transiti boyunca finansal konularda mevcut rutininiz ve dengeleriniz önemli ölçüde değişime gidecektir. Kazancınız artarken bir yandan artan kazançla giderleriniz de artabilir. Harcamalar konusunda daha rahat davranabilirsiniz. Araçlarla ilgili satın alımlar, satışlar, değişiklikler ve kredilerle ilgili aktif gündemler içerisine girebilirsiniz. 11 Mayıs tarihinde Jüpiter, Balık burcundan Koç burcuna geçecek. 28 Ekim tarihine kadar bu burçta seyahat edecek. Bu transitin burcunuza etkileriyle daha şanslı bir döneme gireceksiniz. 30 Nisan tarihinde Boğa burcunda Güneş Tutulması gerçekleşiyor. Bu tarih ve civarında hayatınızda uzun süredir var olan rutin ve düzen köklü bir şekilde değişmeye başlayacak. 10 Mayıs – 4 Haziran tarihleri aralığında Merkür İkizler burcunda retro harekette ilerliyor. Retro döneminde arkadaşlık ilişkilerinizde dengeler değişecektir. 31 Ekim tarihinde Mars gerilemeye başlıyor ve 2023 yılı Ocak ayı içerisinde retrosunu bitiriyor olacak. Mars’ın Retro hareketiyle, iş düzeninizde eski planlar, eskiden yapılmış işler tekrar önünüze gelecektir. Diş, cilt, kemikler ve saçlarla ilgili destekler ve operasyonlar gündeminize gelebilir. Evlilik ve ayrılıktan kaynaklı düzen değişiklikleri yaşayabilir, yeni bir eve ve beraberinde yeni bir yaşam düzenine geçebilirsiniz.
2022 yılına Venüs Retrosu ile başlıyoruz. 7 Şubata kadar Venüs Retro harekette olacak. Bu retro sürecinde çocuklarla ilgili konular ebeveyn başaklar için ön planda olacaktır. Çocuklarınızın hobileri ve eğitimleriyle ilgilenebilir, çocuklarınızın geleceğini düşünerek birikim ve planlama yapabilirsiniz. Evli başaklar çocuk sahibi olmakla ilgili kararsızlık veya bekleyişler içinde olabilir. Tüp bebek gibi tedavilerle bir süredir ilgileniyorsanız bu dönemde olumlu sonuç verme ihtimali artabilir. Bu dönemde öz sevgi ve özgüveni yükseltmek, bekarlar için özellikle potansiyel durumlara kapı açacaktır. Hem eski ilişkilerden tekrar teklifler alabilir hem de yeni insanlarla tanışabilirsiniz. 29 Aralık 2021 tarihinde Balık burcuna geçen Jüpiter, 11 Mayıs tarihine kadar burada ilerleyecek. Bu transit boyunca ilişkiler alanınızda büyüyen, gelişen ve ilerleyen durumlar gündeme gelecek. Süregelen ilişkilerinizde iyileşme, ilişkilerinizi bir sonraki adıma götürme, eşin ve partnerin hayatında şans ve fırsatların artması gibi konular ortaya çıkacaktır. 11 Mayıs tarihinde Jüpiter, Balık burcundan Koç burcuna geçecek. 28 Ekim tarihine kadar bu burçta seyahat edecek. Bu transitin burcunuza etkileriyle daha hızlı, atak, yenilikçi yanınız öne çıkacak. 10 Mayıs – 4 Haziran tarihleri aralığında Merkür İkizler burcunda retro harekette ilerliyor. Retro döneminde kariyer planlamalarınızda karmaşalar ve karışıklıklar olabilir. Mars’ın Retro hareketiyle, Mayıs-Haziran döneminde yaşanan Merkür retrosu konuları tekrar ortaya çıkacak veya hareketlenecektir. O dönemde aklınıza koyduğunuz fikirleri bu dönemde gerçekleştirebilirsiniz.
Venüs, sizin burcunuzun yönetici gezegeni. Yıla girerken ve Ocak ayı boyunca hayatınızı daha fazla gözden geçirecek, geçmişi ve geleceği daha fazla düşüneceksiniz. Bu dönem, aldığınız kararların üzerinden tekrar geçmek, gelecek hedeflerinizi belirlemek ve yaşamınıza küçük veya büyük bir düzen getirmek için harika bir zaman. Bu enerjiyi çalıştırmak için retro döneminde evinizde, odanızda değişiklikler yapabilir, dağınıklıkları düzenleyip evinizde ve yaşam-çalışma alanlarınızda sistemli bir düzen kurabilirsiniz. Jüpiter transiti boyunca iş hayatınızda büyüme ve genişleme fırsatları yakalayacaksınız. Hayat şartlarınızı iyileştirme, yaşam kalitenizi yükseltme zamanı. Bu dönemde her konuda pozitif veya negaitf yönlü aşırılığa gitmeye daha açık enerjiler içinde olacaksınız. Güneş tutulması finansal ortaklıklar, duygusal ortaklıklar gibi iş birliği içeren konular gündemde ve ön planda olacak. Size sağlam paralar kazandırabilecek iş fırsatlarını arayabilir, maddi anlamda kendinizi daha fazla güvende hissetmek isteyebilir, çevrenizden alacağınız fikir veya tekliflerle yüklü finansal planlara girebilirsiniz. Abartılı harcamalar veya bir süredir istediğiniz, yüklü ödeme gerektiren bir satın alımı gerçekleştirme bu dönemde mümkün olabilir. Bu tutulma ani ve şok edici durumları getirebildiği için, ilişkilerde gizli, saklı durumlar aniden ortaya çıkabilir. Merkür retrosu döneminde kararsızlık ve ikilemleriniz artacak ve her durumu birden fazla açıdan düşünerek ele alacak, insanların söylem ve tavırlarına karşı daha hassas olacak, karşınızdakilerin aklını okuma eğilimiyle hareket edeceksiniz.
Venüs retrosu sürecinde ilişkilerinizde ikili durumlar, kafa veya duygu karışıklıkları olabilir. İlişkilerinizi sağlamlaştırma veya uzaklaşma zamanındasınız. Süreçle birlikte hangi ilişkinin geleceği olduğunu, hangi ilişkinin gelecekte size bir şey katmayacağını görebilirsiniz. Psikolojik destekler almak, spiritüel çalışmalar yapmak, ilişkilerle ilgili size zarar veren bilinçaltı kodlarını aşmak için oldukça güzel bir zaman. Rüyalarınız ve uyku düzeniniz de zaman zaman karışabilir. Geçmişteki kişileri rüyalarınızda görebilirsiniz. Jüpiter transiti boyunca aşk ilişkileri ve çocuklardan yana şans ve fırsat içeren durumlar karşınıza gelecektir. Aşk duygusunu, sevme ve sevilme hissini daha yüksek bir frekansta yaşayabilir, hayattan daha fazla keyif aldığınız durumlar içerisinde olabilirsiniz. 30 Nisan’da gerçekleşen güneş tutulması hayatınızda uzun yıllardır var olan değerler, alışkanlıklar, düzenler kırılıyor ve değişiyor olacak. Değişimin kaçınılmaz olduğu bir yıl yaşayacak ve her tutulma ile kalıcı değişimler içerisine gireceksiniz. Özellikle Nisan ayında gerçekleşen tutulma bu durumu hayatınızda daha gözle görülür kılacaktır. Merkür retrosu döneminde kısa süreli artan harcamalar, bankacılık işlemlerinde karışıklıklar karşınıza gelebilir. Riskli yatırımlara girme konusunda daha çekimser ve dikkatli olmalısınız. Mars’ın Retro hareketiyle, en çok etki alan burçlardan biri olacaksınız zira Mars, sizin burcunuzun yönetici gezegeni. Hayatınızda değişimin kaçınılmaz bir yıl olduğunu söylemiştik. Bu retro süreci de yine bu konuya hizmet edecek. Fakat diğer süreçler daha çok dış koşullar, insanlar ve kadersel olaylarla değişimi getirirken bu dönemde daha çok siz değişecek ve tavır değişikliğine gideceksiniz.
Venüs retrosu sürecinde finansal konularınızda karışıklar, ertelemeler ve mecburiyetler ortaya çıkabilir. Finansal kaygılar, gereksiz veya mecburi harcamalar içerisinde olabilirsiniz. Alacaklarınız ve ödemelerinizle ilgili erteme, ertelenmiş durumların karşınıza gelmesi gibi durumlar içerisinde olabilirsiniz. Jüpiter transiti boyunca aile içi ilişkiler, evinizle ilgili konular, sağlıkla ilgili destekler daha fazla gündeminizde olacaktır. Eviniz için harcamalar yapabilir veya evinizde tadilatlar yaptırabilirsiniz. Taşınmaz mal alım-satım konuları, taşınmaz mal alımı için kredi çekme ve borçlanmalarla yapılacak harcamalar gündeminizde olabilecek bir diğer konu olacaktır. Ayrıca miras, nafaka gibi konularda çözülmeler olabilir, hakkınız olan paralara yıl içerisinde ulaşabilirsiniz. Güneş tutulması sırasında iş hayatınızda kadersel değişimler yaşayabilirsiniz. İş hayatınızla ilgili süreç size birden bambaşka bir kapı açabilir.Merkür retrosu döneminde ilişkilerinizde kararsızlıklar, iletişim aksaklıkları, iletişim sorunları gibi konulara dikkat etme zamanı. Yanlış anlama ve anlaşılmalara karşı hızlı kararlar almamalı, konuşmaktan kaçmamalı, kendinizi iyi ifade etmeye ve karşınızdaki akıl okumaktan ziyade konuşarak anlaşmaya çalışmalısınız.
Venüs retrosu sürecinde en çok etkilenecek burçlardan biri olacaksınız zira Venüs, sizin burcunuzda retro harekette olacak. Bu dönem, sizlere estetik konularıyla daha fazla ilgilenmeyi, sağlığınıza daha fazla özenmeniz gerektiğini gösterebilir. Saç, cilt, diş ve kemiklerle ilgili yardımlar, hizmetler ve tedaviler alabilirsiniz. Sevme, sevilme, değerli olduğunu hissetme ihtiyacınız artacaktır. Aşk ilişkilerinizde güven ve sağlamlık arayışı içine girebilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirebilirsiniz. Aşk ilişkilerinizde dönemsel olarak zaman zaman alışkanlıklarınızın dışına çıkabilirsiniz. Geçmişteki bir partnere gidebilir, geçmişteki partnerin gelişiyle karşılaşabilirsiniz. Jüpiter transiti boyunca her türlü ilişkiniz daha fazla zihninizde yer edinebilir, ilişkilerinize daha çok kafa yorabilir, sevdiğiniz insanlar için daha çok çabalayabilirsiniz. Güneş tutulması yeni duygular, yeni hevesler gündeme gelecektir. Şansın yüzünüze güldüğünü görebilir, hayatla barışık olmanın size ummadığınız kapılar açtığını görebilirsiniz. Bu döneme gelirken mutlaka öz sevgi, özgüven arttıran çalışmalar yapmalı, kendinize yatırım yapmaya özen göstermeli, sevdiğiniz şeylerle ilgilenmeli ve sahip olduğunuz maddi-manevi şeylerin teşekkür ve şükründe olmalısınız. Merkür retrosu döneminde iş ilişkilerinizde anlaşmazlık ve karışıklıklara dikkat etme zamanı. İmzalayacağınız şeyleri iki kez okuyun, size sunulan tekliflerin doğruluğu ve güvenilirliğini sorgulayın, kendinizi güvene alarak ilerlemeye çalışın. Aynı zamanda kendinizin de günlük hayatındaki işlerinde yasa dışı durumlara, hilelere ve etik dışı adımlara girmemesi önemli olacaktır.
Venüs retrosu sürecinde iç dünyanıza dönebilir, kendi alanınıza çekilme, dinlenme ihtiyacını zaman zaman hissedebilirsiniz. Yalnızlık hissi artabilir veya yalnız kalma isteğini duyabilirsiniz. Finansal anlamda geleceğe dair kaygılar duyabilir ve finansal konularda güvende olma ihtiyacınız artabilir. Bu retro döneminde bazı ilişkileriniz sizin kontrolünüz dışında ilerleyebilir. Uzayan eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz. Davalarınızda gecikme ve ertelemeler olabilir.Jüpiter transiti boyunca finansal konularda şansınız ve hayatınızdaki bereket artabilir. Kazançlarınızı arttırmak, yüklü satın alımlar yapmak isteyecek, kendinize yeni finansal hedefler koyacaksınız. Finansal konularda başarı elde etmek istediğiniz için iş ve sorumluluklarınıza daha fazla emek verebilir, kendinizi bilgi birikim ve deneyim açısından geliştirebilirsiniz. Güneş tutulması uzun yıllardır var olan düzen ve alışkanlıklar aniden kırılacak ve hayatınızın temel taşlarıyla ilgili alanlarda bitişler ve başlangıçlar karşınıza gelecektir. Konfor alanınıza hapsolduğunuz, bu sebeple yerinizde saydığınız alanlarda değişim kaçınılmaz olacaktır. Merkür retrosu döneminde aşk ilişkilerinizde kısa süreli fikir ayrılıkları yaşayabilirsiniz. Yalnızlar, bu dönemde akıl ve zekaya, aynı dili konuşabilmeye daha çok önem verecektir. Nitekim bu noktada beklentilerinizi karşılayan kişilerle karşılaşabilir veya buna göre seçimler yapabilirsiniz. Çoğunlukla pek çok Kova için bu dönem iki farklı seçenek, iki farklı yol veya iki farklı kişiden bahsedecektir. Çocuklarla ilişkilerde empati kurmak, esnek olmak, çocuklarınızın fikirlerine zaman zaman uyum sağlayabilmek önemli olacaktır.
Venüs retrosu sürecinde eski aşklar, eski dostlar gündeminizde olabilir. Özellikle beklemediğiniz insanlardan adımlar görebilir veya beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu süreç boyunca ilişkilerinizde geleceği düşünerek, daha iyisine odaklanmalısınız. Mevcut ilişkilerinizdeki sorunları çözebilir, ilişkilerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Sorunlu ilişkilerde, sizi beslemeyen, sizinle denk olmayan birlikteliklerde ise sorgulama ve gel gitler söz konusu olabilir. Jüpiter transiti boyunca hayatınızda iyileşme, şans ve fırsat içeren durumlarla karşılaşma ön planda olacaktır. Aşk ilişkileri ve çocuklardan yana şanslarınızın özellikle artacağı bir dönem. Çocuk sahibi olabilir, gebelik haberi alabilirsiniz. Çocuk sahibi olmaya dair alınacak medikal destekler sonuç verebilir. Aşk ilişkilerinizde iyimserlik, yapıcılık ve romantizm artabilir. Bu dönemde her konuda aşırılık ve abartılara gitmeye açık olduğunuzu unutmamalı, iç kontrol çalıştırmalı ve öz denetimle hareket etmelisiniz. Sağlıkla ilgili konulardan kaynaklı ufak operasyonlar geçirebilirsiniz. Kilo alımına açık bir dönem olabilir. Rahatlık ve konfor isteğiniz artacağı için kilo verme zorlukları, bununla ilgili operasyonlar geçirme de bazı Balıklar için gündeme gelebilir. Güneş tutulması sırasında planınızda olmayan gündemler karşınıza gelecektir. Bugünlerde yaşayacağınız tanışmalar, uzun vadede duygusal birlikteliklere dönüşebilir. Bu dönemde kuracağınız sosyal bağlantılar, finansal konularda destek ve fayda göreceğiniz ilişkileri getirebilir. Nisan ve Mayıs ayları boyunca finans, sanat ve ilişkilerle ilgili konular ön planda olacak. Sanatsal çalışmalar, sanatla ilgili meslekler yapanlar için verimli dönemler, sanata dair eğitimler ve kurslar dönemin enerjileriyle gündeminizde olabilir. Merkür retrosu döneminde kafa karışıklıkları, dalgınlıklar, anlık heveslerle alınacak kararlar, aile ilişkilerinde fikir ayrılıkları ve kısa süreli sözlü tartışmalar gündeme gelebilir. Esnek olmanın ve değişikliğe açık olmanın size retro dönemi boyunca kazandıracağını unutmayın. Alım-satım, iş girişimi ve yatırım konularında çok daha fazla dikkatli ve titiz olma zamanı. İmza atmaktan şartlar el verdiğince kaçının.

 
© 2022 Her hakkı saklıdır. - MEDYUM ARZU- www.medyumarzu.com